UZMANĪBU! MaiJĀ – iedarbināJĀm pilsoniskos motorus!

Decembrī ir uzsākts inovatīvs, izaicinājumus un piedzīvojumus sološs stratēģiskais projekts mazākumtautību skolēnu pilsoniskās izaugsmes attīstīšanai 2,5 gadu garumā ar nosaukumu “Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!”, ko organizē Rīgas Vācu kultūras biedrība. Esam priecīgi, ka arī Jaunogres vidusskola ir apstiprināta dalībai šajā projektā.
Projekta dalībnieki (30 skolēni) piedalīsies ne tikai diskusiju ciklā, bet arī radošās praktiskās pilsoniskās aktivitātēs, kas ļaus gan pašiem skolēniem, gan viņu ģimenēm iesaistīties valsts veidošanā un būt līdzatbildīgiem par procesiem savā pilsētā, reģionā un valstī. Sadarbosimies! Darīsim! Strīdēsimies! Ieklausīsimies! Izmēģināsim!
Projekta koordinatore skolā – direktora vietniece Vija Ziemele
Projekta norvēģu partneris – CBNRM Networking –  Lars Soeftestad. Pateicamies par finansējumu Islandei, Lihtenšteinai un Norvēģijai caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.
Tā mērķis ir aktivizēt vairāku skolu (Rīgā, Ogrē, Jelgavā) mikroklimatu, iesaistot ne tikai diskusiju ciklā, bet arī radošās praktiskās pilsoniskās aktivitātēs, kas ļautu gan mazākumtautību skolēniem, gan viņu ģimenēm un draugu lokam iesaistīties valsts veidošanā un būt līdzatbildīgiem par procesiem savā pilsētā, reģionā un valstī.
Projekta mērķis ir paplašināt institucionāli (caur izglītības sistēmu) veikto valsts pilsoniskās audzināšanas ietekmi uz vidējo un vecāko paaudzi, pierādot, ka būt aktīvam pilsonim nenozīmē tikai piecelties himnas skanēšanas laikā un piedalīties vēlēšanās. Jauniešu – vecāku- vecvecāku iesaiste nodrošinās integrētu projekta ietekmi un dialoga, aktivitātes radīšanu pasīvā sabiedrībā.
Projekta norvēģu partneris – CBNRM Networking –  Larss Softestads (Lars Soeftestad).
PROJEKTA NORISES LAIKS: 12.2021 – 03.2024
#EEAgrantsLatvia   
Projekta logo izstrādāja IK TroubleKid.   http://www.troublekid.lv
Projekta mājaslapa: https://aifuzmanibu.mozellosite.com/

UZMANĪBU! MaiJĀ – iedarbināJĀm pilsoniskos motorus!
#EEAgrantsLatvia 
Jaunogres vidusskolas komandai ar daudzām ierosmēm un atklājumiem norisinājās nedēļas nogale 28.-29.maijā ar projekta “Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!” vadītājiem Daci Šulmani un Kristapu Jērumu. Tika apmeklētas vairākas zīmīgas vietas: gan Latvijas Nacionālā bibliotēka, gan muzeji, gan memoriāls, kā arī izstāde “NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991”!
Maija divu dienu pasākumu centrālā ideja bija iezīmēt un apzināties divu kardināli pretēju politisko režīmu – totalitārisma un demokrātijas – praktiskās izpausmes.
Kurš no režīmiem vairāk ciena cilvēka dzīvību? Kurš no režīmiem pieļauj un realizē masu deportācijas, “darbaudzināšanas nometnes”, propagandu? Kādā režīmā galu galā vēlos dzīvot es? Caur redzēšanu, dzirdēšanu, spēlēšanu, smiešanos, pašorganizēšanos jaunieši pa īstam iedarbināja pilsoniskos motorus. Noritēja pat aizklātā balsošana neatkarīgu novērotāju uzraudzībā. Distance ar valsti samazinās arī diskusijās un spēlēs, kuru bija daudz šīs nedēļas nogalē, piemēram tiešsaistes tikšanās ar projekta draugiem Tomu Treibergu un Martinu Levuškānu, skolēniem veicamo radošo darbu teksta un dizaina moderatoriem.
Dažas no skolēnu atsauksmēm par realizētajām aktivitātēm projektā:

  • Bija ļoti interesanti un atraktīvi, jo ieguvu daudz jaunas un noderīgas informācijas; saņēmām radošu uzdevumu par projekta tēmu, kuru pildot būs iespēja katram dalībniekam parādīt un pierādīt gan savas zināšanas, prasmes un iemaņas, gan paust savu pilsonisko nostāju kādā no pašu izvēlētajām tēmām /Marks/
  • Visvairāk patika ekspozīcija par I Pasaules karu Kultūras mantojuma centrā “Tīnūžu muiža” /Sofija/
  • Vienmēr ir svarīgi papildināt/padziļināt savas zināšanas par dzimtās zemes vesturi! Paldies par šo iespēju! /Artūrs, Poļina, Pāvels/
  • Iespaidīgas bija diskusijas, kas raisījās vakara programmas laikā Krimuldas muižā /Sofija/
  • Esmu pateicīgs visiem organizatoriem par nodarbībām, vēlreiz pārliecinājos, ka jebkura karadarbība ir šausminoša gan karavīriem, gan arī civiliedzīvotājiem. Esmu pret jebkuru karu! /Vladislavs/

Aktivitāte “Ieeļļojam pilsoniskos motorus” norisinājās, pateicoties Norvēģijas grantu programmai “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Projekta “Uzmanību! Distance (ar valsti) samazinās!” norvēģu partneris ir CBNRM Networking.
Izmantots: https://aifuzmanibu.mozellosite.com/jaunumi/

Jaunogres vidusskolas direktora vietniece, projekta komandas koordinatore Vija Ziemele


© 2023 Jaunogres vidusskola – izstrāde verpejs.lv